A színeket legkézenfekvőbb a festészetben tanulmányozni, hiszen ez az a terület, ahol önmagukért, szépségükért és kifejezőerejükért használják őket. Paul Klee (1879-1940) azóta a kedvenc festőm, mióta tudatosan foglalkozom a színekkel. Ez a bejegyzés tehát egy régi elmaradás törlesztése.
A svájci születésű festő stílusa nem igazán sorolható be egyetlen festészeti irányzatba sem, ugyanakkor felmutat számos olyan stílusjegyet, amelyek az expresszionizmusra, kubizmusra, szürrealizmusra és az absztrakt festészetre is jellemzőek. Paul Klee festészete mégis túlmutat ezeken sajátos szín- és formarendszerével, egyéni világával. A színek sajátos alkalmazására egy 1914-es tunéziai utazása során talált rá, ami aztán egész munkásságára hatással volt. A bátor színkombinációk, a rácsos, vonalas, grafikus minták és a sokszor akár gyermetegnek is nevezhető motívumok mind tipikus alkotóelemei a festő képi nyelvének. A zene, a költészet és a humor szintén fontos szerepet játszottak Klee művészeti önkifejezésében, ami a szakavatott szempár számára a képein is felismerhető.
A ’20-as években a weimari Bauhaus összművészeti iskola tanáraként összegezte és egy elméleti műben írásban is lefektette mindazt, amit a színekről és a művészetről vallott: Schriften zur Form und Gestaltungslehre (Írások a forma- és tervezéselméletről) című könyve nagy hatással volt a korszak művészeire, és a következő generációkra. A tanításhoz használt jegyzetét a berni Paul Klee Központ digitálisan elérhetővé tette a közönség számára: https://www.octogon.hu/epiteszet/paul-klee-jegyzetfuzet/
Nézzünk meg néhány festményt Klee-től és olvassunk párat a sokat idézett gondolatai közül:


“A színek valósággal birtokba vettek, nem kell többé üldöznöm őket, tudom, hogy az enyémek és kitartanak mellettem az örökkévalóságig.”



„A művészet nem a láthatót adja vissza, hanem láthatóvá tesz.”



„Minél iszonyúbb ez a világ, annál elvontabb a művészet.”



„A művész nem tesz mást, mint hogy összegyűjti és tovább vezeti azt, ami a mélyből feltör. Se nem szolgál, se nem uralkodik, csak közvetít.”
A képek forrása: https://www.wikiart.org/en/paul-klee