Ha valaki vonzódik a színekhez, valószínűleg a különféle művészetekre is nyitott, sőt ezek kifejezetten fontos szereplői az illető mindennapjainak. Így talán nem csak saját magamnak, de nektek is inspiráló lehet egy képzőművészeti posztsorozat a blogon. Bizonyos festők, a színhasználatuk, a képi világuk hangulata engem teljesen magával ragad. Ezeket a festőket és műveiket mutatom be az elkövetkezendő néhány posztban.

Azért is fontos a képzőművészet megemlítése, mert az évszakelmélet maga is szorosan kapcsolódik hozzá, hiszen azt a festő és művészetpedagógus Johannes Itten alkotta meg. Itten kortársa, az absztrakt festészet egyik legrejtélyesebb alakja az első fontos állomásunk: Hilma af Klint (1862-1944).

A svéd festőnőről a mai napig viszonylag kevesen tudnak, annak ellenére, hogy egyes vélemények szerint az absztrakt festészet egyik (Kandinszkij és Kupka mellett) úttörőjéről beszélhetünk. A titokzatosság nagyban köszönhető a festőnő saját döntésének, mivel a hagyatékát a halála utáni 20 évre elzáratta a nyilvánosság elől. Ezen felül még 20 évnek kellett eltelnie, amíg a gyűjteményt valóban bemutatták 1985-ben, Los Angeles-ben.

A képeket a gazdag, élénk, változatos és merész színvilág, valamint a központi szerepet játszó geometrikus formák jellemzik. Az összes képről sugárzik egyfajta megfoghatatlan, mégis következetesen végigvitt rendszer megléte, ami alapján Hilma af Klint a képeit festette. Itt érdemes utánaolvasni a művész és a korszellem kapcsolatáról, ha egy kicsit jobban meg akarjuk ismerni a festmények hátterét.

A színárnyalatok frissessége és lendülete, valamint a titokzatos, de mégis szabályos kompozíciók engem rögtön lenyűgöztek és nagyon inspirálónak találom őket. Remélem az alábbi válogatás nektek is elnyeri a tetszésetek.

(Képek: www. hilmaafklint.se)