A komplementer színek egy speciális típusa a fekete és fehér párosa, ugyanis esetükben a színskála két végpontjáról van szó. E két szín kontrasztja igazán karakteres és megosztó: sokan rajonganak ezért a párosításért, mások azonban nem igazán tudnak azonosulni vele – sem az öltözködés, sem a lakberendezés terén.
Az évszakelmélet szerint a fekete-fehér a tél típus számára harmonikus és ezért kedvező választás, míg minden más évszaktípus számára inkább előnytelen árnyalatok. Ezért szín- és stílustanácsadóként én sem feltétlenül javasolnám őket bárki számára.
Lakberendezőként azonban más véleményen vagyok. Először is, nem mindegy milyen arányban alkalmazzuk ezen színeket. Ha az enteriőrben dominál a fekete és a hófehér, az valóban túl steril, vagy komoly hatású lehet egy például bohó, vagy retró stílusú személy számára. Ugyanakkor használhatjuk a fehér tört árnyalatait is, és a fekete lehet, hogy éppen csak megjelenik valamilyen kiegészítő formájában. Így már sokkal lágyabb, más színárnyalatokat is megengedő belső terek is elképzelhetőek és megvalósíthatóak. E két véglet között pedig számos lehetőség áll rendelkezésünkre, ha a fehér és fekete látványát is szeretnénk otthonunkban élvezni. Mivel mindkettő szín fantasztikus tulajdonságokkal bír a lakberendezés szempontjából, kifejezetten érdemes is fontolóra vennünk, hogy hová tudnánk becsempészni valamennyit belőlük. Lássuk milyen jellemzőkre gondolok:
Fehér: tisztaságot, derűt közvetít. Segítségével az előnytelen fekvésű, sötétebb helyiségeket is kellemesebbé tehetjük. Tágítja a teret, és egyszerre ad modern és klasszikus érzetet. Minden stílus és kiegészítő számára megfelelő hátteret nyújt.
Fekete: mélységet ad és nyugtat. A fekete színnel azért tudatosabban kell eljárnunk: figyeljünk a mértékre és a kiindulópont legyen mindig az elérni kívánt hatás. Ha egy extravagáns enteriőrt szeretnénk, nyugodtan fessünk egy-egy, vagy akár minden falat feketére – aztán a továbbiakban törjük is meg bútorokkal, kiegészítőkkel ezt az egységet, nehogy ránk “omoljon” a fekete súlya. Ellenben, ha csak a fekete egyszerű, modern sallangmentességét szeretnénk megélni, akkor bútorokkal, kiegészítőkkel hozzuk be a lakásba. Így nem lesz túl nehéz, túl sötét a tér.
p.s.: Bármilyen stílussal, bármilyen színnel/színekkel is dolgoztunk, jelenjen meg a fekete szín az enteriőrben! A szemnek ugyanis szüksége van egy nyugvópontra a térben, és a fekete fantasztikusan “lehorgonyozza” az emberi tekintetet. Ez pedig a nyugalom és otthonosság érzetét kelti az adott helyiségben.





